Memorial 2013‎ > ‎

2013 Results

Class 1a Work done by a Fordson Tractor and trailing plough sponsored by Westover Farm Contractors Ltd
in third place is..................... Geoff Phillips
in second place is............... Reuben Abbott
in first place is...................... Glen Draper

Class 1b Work done by any make of tractor and trailing plough sponsored by W Hurst & Son (IW) Ltd
in third place is..................... George Case
in second place is............... Ross Davidson
in first place is...................... Darren Caws

Class 2a Work done by a vintage tractor and general purpose plough sponsored by John Davidson (Pipes) Ltd
in third place is..................... Derek Wilson
in second place is............... Mike Butcher
in first place is...................... Gary Kimber

Class 2b Work done by any make of tractor and general purpose plough sponsored by ATS Euromaster
in third place is..................... Rob Richards
in second place is............... John Nicolls
in first place is...................... Stuart Slocombe

Class 3a work done by any make of tractor and Semi-Digger plough sponsored by NFU Mutual
in third place is..................... Andrew Toms
in second place is............... Tim Taylor
in first place is...................... Phil Morley

Class 3b work done by any make of tractor and Match Plough sponsored by Isle of Wight County Press
in third place is..................... Steve Peachey
in second place is............... Ricky Attrill
in first place is...................... John Stallard.

Class 4a work done by a vintage horticultural plough 
in first place is...................... Andy Ford

Class 4b work done by a horticultural plough 
in first place is...................... Glenn Snudden

the winner of the Den Phillips Memorial Trophy for the best work done by an IW ploughman with a trailer plough (Class 1a and 1b combined) is Glen Draper

the winner of the John Attrill Memorial Trophy for the best work done by an IW ploughman with a general purpose plough (Class 2a and 2b combined) is Gary Kimber

the winner of the Derek Young Memorial Trophy for the best work done by an IW ploughman with a semi-digger or match plough (Class 3a and 3b combined) is John Stallard

the winner of the Geoff Hughes Memorial Trophy for the Best work done by an IW Novice Young Ploughman (25 or under) - Sponsored by Laurie Calloway - is Ben Mosdell

the winner of the Stephen Hayles Memorial Trophy for the best work done by an IW Novice Ploughman – Sponsored by ERMC Ltd - is Steve Nolan

the winner of the Jack Carter Memorial trophy for the best work done by an IW ploughman with a ford tractor – Sponsored by Guy Salmon Land Rover - is John Stallard

the winner of the Fred Price Memorial trophy for the best work done by an IW ploughman with a Massey Ferguson tractor – Sponsored by Stubbings - is George Richards

the winner of the Norman Thearle Memorial Trophy for the best work done by an IW Ploughman using a Ransomes Plough - Sponsored by The Garlic Farm – is Glen Draper

the winner of the Fred Hollis Memorial trophy for the best crown done by an IW Ploughman – sponsored by Rob Kingswell heavy Haulage - is Glen Draper

the winner of the Harold and Rob Moody Memorial trophy for the best finish done by an IW Ploughman is John Stallard

the winner of the “Wightlink” Trophy for the best work done by an Overnor is Stuart Rose

the winner of the Memorial Ploughing Match Champions Cup for the best work done by an IW Ploughman – Sponsored by Winters Garage - is John Stallard

Class 5a Work done by a team of horses and general purpose work sponsored by Jervis Court
in third place is..................... Graham & Charlotte
in second place is............... Martin Kerswell
in first place is...................... Malcolm Kerswell

The winner of Best pair of horses, Judged on confirmation as a matching pair – sponsored by Spence Willard - is Malcolm Kerswell

The winner of Best mare - sponsored by Will Hall - is “Mica” owned by Sara Billinghurst

The winner of Best Gelding - sponsored by Will Hall - is “Bob” owned by Steve Redfern & Sam Tetlow

The winner of the Philip Legge Memorial Trophy for the best turned out team of ploughing horses,- to include plough and competitor – sponsored by Simon Legge Farriery is – Steve Redfern & Sam Tetlow

And lastly it gives me great pleasure to announce the winner of the Wallace Sheath Memorial trophy for the best work done by a Team of Horses – Sponsored by Vectis Equine Vets - is Malcolm Kerswell.